Ako vybrať štúdiové svetlo?

Fotíte alebo točíte videá? V tom prípade sa bez štúdiového svetla nezaobídete. Kritérií pre jeho výber je hneď niekoľko. Pomôžeme vám sa v nich zorientovať a vybrať to najvhodnejšie priamo pre vás.

Fotíte alebo točíte videá? V tom prípade sa bez štúdiového svetla nezaobídete. Kritérií pre jeho výber je hneď niekoľko. Pomôžeme vám sa v nich zorientovať a vybrať to najvhodnejšie priamo pre vás.

Doba čítania 6 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy svetiel

Trvalé štúdiové svetlo

Trvalé štúdiové svetlo používajú najmä fotografi alebo vlogeri, ktorí so svojou tvorbou ešte len začínajú. Zdrojom svetla je žiarovka či žiarivka.

  • Pre začiatočníkov

  • Kompaktné

  • Hreje

  • Svieti nepríjemne do očí

  • Relatívne ťažké

  • Vyššia spotreba energie

Zábleskové štúdiové svetlo

Zábleskové štúdiové svetlo používajú aj profesionálne štúdiá, ale pritom za ne miniete veľmi rozumnú čiastku. Zdrojom svetla je v tomto prípade výbojka.

  • Vhodné aj pre začiatočníkov

  • Príjemné svetlo

  • Toľko neoslňuje

  • Nehreje

  • Výkon kolíše podľa kvality spracovania

Podľa čoho vybrať

Rozdelenie trvalých svetiel

Trvalé svetlá môžeme ďalej rozdeliť na:

  • Halogénové - ich kvalita sa často rôzni; nájdete ale aj halogény s naozaj vysokým výkonom

  • Svetlá so špirálovými žiarivkami - ide o úspornú žiarivku, ktorá kombinuje niekoľko žiariviek naraz; mávajú však slabý výkon, na osvetlenie scény preto potrebujete viac žiaroviek

  • Doskové žiarivkové svetlá - hodia sa hlavne na natáčanie videa; majú stálu farebnú teplotu, slušný výkon aj široký záber nasvietenia

  • LED trvalé svetlá - sú súčasným trendom; majú nízku spotrebu, dlhú životnosť, ale niekedy môže dôjsť ku kolísaniu farebnej teploty

Zdroj svetla

Trvalé štúdiové svetlo má ako zdroj svetla žiarovku, žiarivku alebo halogén. Zábleskové svetlá majú výbojku. U trvalých svetiel hodnotíme ich životnosť v hodinách, u zábleskových svetiel pomocou počtu zábleskov a dĺžky horenia výbojky. Na slovenskom trhu zoženiete aj zábleskové svetlá, ktoré kombinujú výbojku a pilotnú žiarovku.

Výkon

Výkon nehrá dôležitú úlohu len kvôli intenzite osvetlenia, ale aj z hľadiska rezervy, s ktorou môže svetlo pracovať. Záblesky, ktoré pracujú vždy len zlomok sekundy, majú veľmi stabilný výkon, pokiaľ ide o farebnú teplotu a dĺžku záblesku. Oplatí sa, keď si zaobstaráte blesk silnejší, než potrebujete.

Pri štúdiových bleskoch si volíte podľa pomeru záblesku voči plnému výkonu, najčastejšie 1:1, 1:2, 1:4 alebo 1:64.

Teplota chromatičnosti

Tá je charakterizovaná spektrom bieleho svetla. Udáva sa v stupňoch Kelvina. Optimálnou hodnotou je 5500 °K. To znamená, že biela farba je biela nielen vo vašich očiach, ale aj na digitálnom prístroji. Akonáhle chromatickosť znížite alebo zvýšite, dôjde k posunu zafarbenia svetla k teplejšiemu alebo studenšiemu tónu farebného spektra.

Pokiaľ budete fotiť s klasickou žiarovkou, ktorej chromatickosť je 2800 °K, bude takáto fotka zafarbená do oranžova.

Štúdiové svetlo využijete v každom interiéri.

Synchronizačný čas

Synchronizačný čas blesku predstavuje najkratší expozičný čas uzávierky fotoaparátu. Predpokladá sa, že počas neho nastane rovnomerné pokrytie záznamového média. Dĺžka času sa odvíja od druhu uzávierky použitej v prístroji. Obvykle sa stretnete s centrálnou a štrbinovou uzávierkou.

V priebehu krátkych expozičných časov do 1/200 s elektronická uzávierka DSLR fotoaparátov využíva trik, pri ktorom sa pootvoria lamely a pred snímačom sa posunú. Úzkou štrbinou potom prechádza presná dávka svetla, ktorá zodpovedá expozičnému času. Elektronické blesky so sebou nesú jeden veľký problém - majú veľmi krátku dobu horenia výbojky a môže dôjsť k osvetleniu iba časti snímača. Niektoré pokročilé blesky však disponujú režimom vysokorýchlostnej synchronizácie, ktorá pokrýva plochu rovnomerne.

Bezdrôtové pripojenie

V dnešnej dobe môžete ovládať blesk bezdrôtovo, preto nehrozí, že by ste sa zamotali do káblov. Niektoré blesky je možné bezdrôtovo tiež nabíjať a to mobilným batériovým generátorom. Bezdrôtová komunikácia prebieha prostredníctvom rádiových vĺn s určitou frekvenciou.

Kompatibilita

Trvalé aj zábleskové svetlá je možné prepojiť s ďalším foto príslušenstvom. Svetlá je možné skombinovať s diaľkovým odpaľovačom aj fotoaparátom alebo notebookom. Prípadne si tiež kúpte softbox, reflektor, svetelný stan alebo napríklad odraznú dosku.

Spojenie medzi fotoaparátom a štúdiovým svetlom je možné realizovať niekoľkými spôsobmi:

  • Opticky - vypnete TTL predzáblesk; ide o záblesk vstavaného či externého blesku

  • Synchrokábel - ste obmedzení dĺžkou kábla

  • Infračervené svetlo - za slnečných dní môžete mať problém s pripojením

  • Rádiové spojenie - považuje sa za najlepšie možné

Strobo

Niektoré zábleskové svetlá mávajú funkciu, pri ktorej vysielajú opakované záblesky počas jednej expozície. Tak vytvorí niekoľkonásobnú expozíciu so stroboskopickým efektom. Môžete si nastaviť počet zábleskov v určitej frekvencii (Hz). Strobo efekt sa vám hodí pri fotení pohybujúcich sa objektov.

Aký je rozdiel medzi klasickou žiarovkou a žiarivkou?

Pokiaľ chcete ušetriť a zároveň získať najvyšší výkon, potom čítajte ďalej. Bežné žiarovky majú oproti úsporným žiarovkám oveľa nižší výkon. Niektoré úsporné žiarovky sa pýšia dokonca päťnásobným výkonom. Medzi ďalšie rozdiely patria:

  • Obyčajná žiarovka vyžaruje väčšinu energie mimo oblasti viditeľného spektra, a to vo forme infračerveného žiarenia. Úsporná žiarovka sústredí všetku svoju energiu do svetla vo viditeľnom spektre.

  • Úsporná žiarovka má oveľa dlhšiu životnosť ako tá klasická.

  • Svetlo, ktoré vydáva žiarovka, sa podobá slnečnému svetlu, a teda je pre naše oči prirodzenejšie. Žiarivka má však obmedzené svetelné spektrum a namáha naše oči oveľa viac.

Najčastejšie otázky

Sofistikovanejšie štúdiové svetlá v sebe ukrývajú hneď dve žiarovky. Prvá z nich je práve pilotná žiarovka. Jej minimálny výkon je 50 W. Niekedy si môžete kúpiť pilotnú žiarovku aj s výkonom 1000 W. Druhou žiarovkou je výbojka. Pilotná žiarovka pomáha fotografovi určiť tieň a simulovať zdroj svetla.

GN alebo guide number je smerné číslo, ktoré udáva maximálny výkon blesku. Maximálny dosah blesku pri danej svetelnosti je možné vypočítať tak, že smerné číslo vydelíte svetelnosťou alebo pracovnou clonou objektívu.

To závisí od mnohých okolností. Pokiaľ ale len začínate fotiť, vystačíte si s jedným. Podľa potreby si potom dokúpite ďalšie. Pri svietení si tiež môžete pomôcť odraznou doskou alebo obyčajným bielym papierom.

Podľa toho, či ide o hlavné štúdiové svetlo, vedľajšie alebo svetlo určené do pozadia. S rozmiestnením vám pomôžu aj pilotné žiarovky. Akonáhle ich rozsvietite, nastavíte si vzdialenosť svetiel od foteného objektu. Tiež si nastavte potrebnú výšku a sklon.